Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

            Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego uprzejmie informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora ZPKWŁ 02 maja 2024 roku (czwartek) jest dniem wolnym od pracy.

W środę 24 kwietnia 2024 r. w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego odbył się finał wojewódzki konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” jest konkursem o zasięgu ogólnopolskim, a tematem przewodnim tegorocznej XXIII edycji są „Ssaki Polski”. Konkurs organizowany jest w pięciu etapach: szkolnym, gminnym, parkowym, wojewódzkim, a następnie ogólnopolskim. Dedykowany jest uczniom klas V, VI, VII oraz VIII szkół podstawowych położonych na terenie gmin w granicach, których znajdują się parki krajobrazowe oraz ich otuliny. Do najważniejszych celów konkursu jest zdobywanie i pogłębianie wiedzy na temat parków krajobrazowych Polski, poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska, motywowanie do działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego w najbliższym otoczeniu oraz wyłanianie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczej uczniów.

25 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach - Oddziale dla Dzieci odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego "Na Ratunek Ziemi" skierowanego do klas IV-VII skierniewickich szkół podstawowych.

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach, Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zwierzęta Bolimowskiego Parku Krajobrazowego” oraz uroczyste wręczenie nagród laureatom.

Na konkurs spłynęło 200 prac z 25 szkół z terenu miasta Skierniewice, powiatu skierniewickiego oraz łowickiego. Wymagania zgodne z Regulaminem spełniło 196 prace, wymagań nie spełniło 6 prac.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego czynnie brał udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi.

Z tej okazji zaproszono pracowników O BPK do poszczególnych szkół i przedszkoli.

25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. To nietypowe święto zostało zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących w 1995 roku. W Polsce zapoczątkowało je Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na wpływ hałasu na zdrowie i życie ludzi, a także uświadomienie jak to powszechne zjawisko może szkodzić środowisku.

W dniu 23 kwietnia pracownicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego wspólnie z najmłodszymi uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu i ich opiekunami w trosce o środowisko naturalne wzieli udział w kolejnej edycji akcji Sprzątamy dla Polski. Celem tej inicjatywy jest dbanie o nasze najbliższe otoczenie, głównie zielonej przestrzeni publicznej.

W dniu 19 kwietnia 2024 roku odbył się rajd rowerowy „Śladami Oddziału majora Hubala”  w Spalskim Parku Krajobrazowym. Trasa rajdu wiodła przez przystanki naszej ścieżki edukacyjno-historycznej. Uczestnicy dopisali - licznie stawiła się młodzież ze szkoły podstawowej w Poświetnym, pracownicy Nadleśnictwa Opoczno oraz pracownicy ZPKWŁ Oddziału Nadpilicznych PK.  Wystartowaliśmy o godzinie 9.00 przy szkole podstawowej w Poświętnym (Powiat Opoczyński, Gmina Poświętne) przez szaniec Hubala,  Ceteń, piękne przełomy lasów dotarliśmy do osady Bielawy.

W ubiegłym tygodniu wraz z pracownikami Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – Tomaszem Janiszewskim oraz Piotrem Miniasem – dokonaliśmy przeglądu wybranych stanowisk pliszki górskiej na rzekach Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wszystko wskazuje na to, że doczekaliśmy się kilku par lęgowych! Pliszka górska to gatunek, który dokonuje ekspansji w kierunku północnym i można ją obserwować także na nizinnych rzekach, w tym m.in. na rzece Rawce.

Stanowiska tego gatunku na kilku okolicznych rzekach zostały odkryte i są stale monitorowane przez: Przemysława Boguszewskiego (Nadl. Skierniewice), Bartłomieja Stankiewicza (Nadl. Skierniewice), Kingę Nowak (Oddział BPK) i Bartka Łukasiewicza.

Ze względu na rosnącą liczbę ludności, zwiększającą się produkcję dóbr konsumpcyjnych oraz coraz szybszy postęp technologiczny, a co za tym idzie, coraz krótszy okres używalności produktów powszechnego użytku, w drastyczny sposób wzrasta ilość wytwarzanych odpadów. Skutkuje to tym, iż odpady stają się coraz poważniejszym problemem w skali światowej.